Zobaczymy różnorodne atrakcje - od pomników przyrody po zabytki i opuszczone budynki. Trasa około 500 km, którą możemy pokonać w jeden dzień.
Wyprawę zaczynamy z Warszawy. Na początku udajemy się do Kampinoskiego Parku Narodowego, który obejmuje teren Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły. Możemy podziwiać tutaj wydmy i obszary bagienne, które porośnięte są roślinnością łąkową, turzycami, zaroślami i lasami bagiennymi. Jeśli nam się poszczęści to możemy spotkać łosia, bobra, rysia i wiele innych zwierząt.
Po drodze warto odwiedzić okrąglaki, czyli opuszczony Ośrodek Wypoczynkowy „Lucień”. Ten ośrodek wczasowy jest pozostałością z czasów PRL. Składa się on z czterech okrągłych budynków, które połączone są ze sobą przeszklonymi holami. To miejsce nie posiada specjalnej historii, ale okrągłe budynki robią wrażenie.
W centrum miasta, w otoczeniu parku krajobrazowego znajduje się przepiękny pałac zbudowany w stylu willi włoskiej. Wpisuje się on w dwa istotne szlaki turystyczne – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Warto zrobić sobie przerwę i spróbować pysznego jedzenia w Gościńcu pod Żaglami w Skokach Dużych.
We Włocławku trasa naszej wyprawy przebiega przez Aleję Księdza Jerzego Popiełuszki. Przejeżdżając tamą możemy zobaczyć miejsce śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, które oznaczone jest pomnikiem w postaci krzyża. Upamiętnia on jego męczeńską śmierć z rąk komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.
Kontynuując wyprawę wzdłuż Wisły, przejeżdżamy przez most w Wyszogrodzie o długości 1201 m. Zastąpił on malowniczy drewniany most, który pomimo oryginalnego wyglądu był kłopotliwy i kosztowny w eksploatacji. Następnie przejeżdżamy obok Góry Zamkowej. Niestety po zamku już nie ma żadnych widocznych pozostałości.
W trakcie powrotu do Warszawy, jeśli się nam poszczęści to możemy przelot zobaczyć spadochroniarzy. W Chrcynnie znajduje się Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego, która organizuje spektakularne pokazy. Warto sobie wtedy zaplanować przyjazd i podziwiać widowisko.
W Zegrzu zatrzymamy się na chwilę przy Pałacu Zegrzyński. Historia pałacu sięga 1847 roku. Dawniej była to magnacka siedziba Krasińskich i Radziwiłłów, teraz w tym miejscu znajduje się hotel. Na sam koniec proponuję udać się do opuszczonej przystani w Zegrzu. Ściany rozpadającego się pawilonu robią wielkie wrażenie. Obok pawilonu stoi goły szkielet ze stalowych rurek. Całość wygląda jak upiorna scenografia.
Trasa: od Białegostoku do Augustowa. Długość: ok. 190 km. Czas: ok 3 godzin (+ zwiedzanie) Podlasie to teren znany z niesamowitej przyrody i na tym głównie warto się tu skupić. A jeśli natura, to Biebrzański Park Narodowy, czyli jedna z największych ostoi dzikiej fauny i flory w całej Europie. To tu znajdziemy rozlewiska Biebrzy z tysiącami gatunków ptaków, łosi i przede wszystkim pięknie położoną Carską Szosę, biegnącą przez sam środek biebrzańskich bagien.
Komentarze
Dodaj komentarzBrak komentarzy
Dodaj nowy komentarz
Dziękujemy!
Komentarz został przesłany do weryfikacji
Powrót